اخبار > وضعیت بسیار مطلوب گندم و آرد استان خراسان رضوی 

 

 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان رضوی با اشاره به این که مشکلی برای تأمین گندم و آرد در این استان وجود ندارد و فعالیت‌های فرایند تأمین گندم، آرد و نان استان با مشارکت تمام دستگاه‌های ذیربط پایش می‌شود،  مساله عمده این زنجیره را افزایش هزینه‌های تولید نان اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ حمیدرضا نوری گفت: نیاز مصرفی گندم و آرد استان خراسان رضوی به سبب جمعیت حدود 6.8 میلیون نفری و پذیرش زائرین 1.2 میلیونی بیشتر از سایر استان‌ها است که به این دلیل نیازمند مدیریت خوب بر این فرایند است.

نوری افزود: همچنین وجود صنایع بزرگ آرد و واحدهای کیک و کلوچه و 6049 واحد نانوایی استان خراسان رضوی را بزرگترین مصرف کننده گندم و آرد در شمال شرق کشور قرار داده است، اما مدیریت زنجیره‌ی تأمین (گندم، آرد و نان) تاکنون با کمک سایر دستگاه‌های دخیل به خوبی پیش رفته است.   

وی گفت: در طول یکسال گذشته با اجرای طرح برکت، تمام واحدهای نانوایی شهر با کمک اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان، استانداری، فرمانداری‌ها، اتحادیه نانوایان، وزارت بهداشت و سازمان صمت بر فرایند تأمین نان استان نظارت و عملکرد واحدهای نانوایی اصلاح و پایش می‌شوند و تا جلسه‌ی گذشته گندم و آرد و نان استان هیچ مشکلی گزارش نشده است، این در حالی است که در نیمه دوم سال 99 تاکنون به دلایل وجود اعیاد و دهه کرامت حتی اضافه سهمیه گندم نیز - برای پذیرایی از زائرین حرم مطهر- داشته‌ایم.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان رضوی به مسأله آنالیز قیمت تمام شده نان اشاره کرد و گفت: دلیل شلوغی نانوایی‌ها که اخیراً گزارش شده این است که تعدادی از واحدهای نانوایی با بیان این موضوع که پخت نان توجیه اقتصادی برای آنان ندارد، اقدام به تعطیلی واحد خود کرده‌اند.

وی افزود: نانوایان اظهار می‌کنند که حامل‌های انرژی، هزینه مواد اولیه تولید مانند خمیرمایه، هزینه‌های جانبی مانند هزینه کارگر، و اجاره بها افزایش پیدا کرده و از آن سو چندین سال است که قیمت نان تغییری نداشته است.

نوری اظهار  کرد: البته قیمت جدید نان در جلسه کارگروه گندم، آرد و نان استان تعیین شده و منتظر ابلاغ (استانداری) هستیم و امیدواریم با بازگشت این نانوایی‌ها به چرخه تولید این مساله نیز حل شود.

وی وضعیت حال حاضر گندم، آرد و نان استان خراسان رضوی را بسار مطلوب اعلام کرد.

نوری گفت: تاکنون 98 هزار تن گندم در استان خراسان رضوی خریداری شده است و دلیل کاهش خرید تضمینی گندم کاهش بارش‌ها، کاهش سطح زیر کشت گندم و تمایل کشاورزان به استفاده از کاه کوب‌ها به جای کمباین برای استفاده از کاه در صنایع دام و طیور که تحویل گندم را به مراکز خرید کند کرده است، اعلام کرد. 

 


١٥:١٥ شنبه ٢٦ تير ١٤٠٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: