اخبار > نگاه ویژه به اصلاح الگوی کشت در بودجه 1401 

 

وزیر جهاد کشاورزی از خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان به عنوان ابزارهای اصلاح الگوی کشت یاد کرد که برای عملیاتی شدن این موضوع(اصلاح الگوی کشت) در بودجه سال 1401 برای ترغیب کشاورزان به آن توجه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران از خبرگزاری صدا و سیما، سید جواد ساداتی نژاد در جلسه شورای عالی آب با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت نیاز به ابزار دارد افزود: این ابزارها که شامل موضوع خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان است تاکنون در دسترس نبوده به همین دلیل اجرای طرح الگوی کشت در کشور موفقیت چندانی نداشته است.

وی با اشاره به خشکسالی فعلی کشور گفت: در حوزه کشاورزی که بیشترین مصرف آب برای تولیدات کشاورزی و حفظ امنیت غذایی دارد اجرای الگوی کشت موضوع بسیار مهمی است که البته در برنامه های مختلف توسعه مطرح شده ولی در اجراء موفقیت چشمگیری نداشته است.


ساداتی نژاد به تأثیر اصلاح الگوی کشت برای مقابله با کم آبی اشاره کرد و گفت: ما در دشت هایی که با کمبود شرایط آب مواجه هستیم برای ترغيب کشاورزان به اصلاح الگوی کشت، تشویقی در نظر خواهیم گرفت که بودجه این تشویقی برای سال 1401 تعیین خواهد شد.


وی با بیان اینکه اصلاح الگوی کشت به صورت دستوری امکان پذیر نیست گفت: ما اگر محصولی را به کشاورزان توصیه می کنیم که درآمد کمتری نسبت به محصول "آب بر" دارد باید این تفاوت درآمد را برای کشاورزان تأمین کنیم.
ساداتی نژاد با اشاره به اینکه خشکسالی امسال نسبت به 50  سال گذشته بسیار شدید بوده است افزود: نگرانی ما در دشت هایی که است دچار کم آبی شدید هستند و این موضوع در سطح زیر کشت تأثیر خواهد گذاشت بنابراین پیشنهاد پرداخت بیمه مسئولیت کشاورزان برای فعالان این بخش در دشت های دچار خشکسالی ارائه شده است.


وی گفت: این طرح برای کمک به معیشت کشاورزان پیشنهاد شده و منابع آن با کمک وزارت نیرو در سال آینده تأمین خواهد شد.

 


١١:٠٧ چهارشنبه ٥ آبان ١٤٠٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: