اخبار > معاون وزیر صمت: فروش کالاهای اساسی بالاتر از قیمت مصوب جرم است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت فروشگاه‌های زنجیره‌ای نباید  محصول تنظیم بازاری را خارج از قیمت‌های مصوب بفروشند.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران به نقل از تابناک شرق؛ یزدان سیف، مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درخصوص تخلف فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای فروش محصولات تنظیم بازاری به قیمت آزاد گفت: از نظر من فروشگاه‌های زنجیره‌ای معتبر نباید این كار را بكنند، زیرا تبلیغات زیادی برای فروش كالای ارزان می‌كنند واگر چنین تخلفی بكنند، تمام آن زحمات به هدر می‌رود.  

سیف  گفت: فروشگاه زنجیره‌ای حتما باید دستگاه كارتخوان داشته باشند. سیستم‌های فروشگاهی به‌گونه‌ای است كه وقتی كالا وارد انبار می‌شود، قبض انبار می‌خورد و باید از دستگاه كارتخوان فروش دانه‌دانه خارج شود.

وی افزود: بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای فروشی به نام فروش فرانچایز (حق امتیازی) دارند. با بعضی فروشگاه‌های كوچك و سوپرماركت‌های محل قرارداد می‌بندند و آنها را زیرمجموعه خود قرار می‌دهند و در‌واقع این فروشگاه‌های كوچك نمایندگی فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌شوند.

مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی افزود: به‌این‌ترتیب محصول تنظیم بازار از دستگاه كارتخوان فروشگاه دانه‌دانه خارج نمی‌شود، بلكه فرانچایزی می‌رود؛ مثلا 10 كارتن برای مغازه‌ای می‌رود و این مغازه‌ها طبق قرارداد آن را به فروش می‌رسانند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای روالشان این‌گونه است و بر همین اساس، مالیات بر ارزش افزوده و حسابرس، دفاتر مالی آنها را چك می‌كند.

وی با اعلام اینکه  باید در گردش حساب و ورودی كالای این فروشگاه‌ها، آنچه خرید و فروش می‌شود با باركد باشد گفت:  قیمت باركدی در دفاتر مالی می‌نشیند و این‌گونه نیست كه قیمت‌ها را در دفاتر مالی دوباره ثبت كنند. 

سیف بیان کرد: فروشگاههای زنجیره‌ای اگر در دفاتر مالی ثبت كنند و قصد جرم نداشته باشند، امكان تخلف نیست، اغلب فروشگاه‌های زنجیره‌ای شركت هستند و ذی‌نفعان خارجی دارند. این مجموعه‌ها از این حیث كمترین تخلف را دارند یا اصلا ندارند.


١٦:٢٢ شنبه ٢٠ دی ١٣٩٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: